Pogrzeb

Obrzędy pogrzebowe zatwierdzone przez Stolicę Apostolską przewidują kilka form liturgii np.: Msza św. lub bez niej (w zależności od poziomu religijnego zmarłego i okoliczności jego śmierci), pogrzeb dziecka ochrzczonego lub nieochrzczonego.

Modlitwa, a zwłaszcza pełne uczestnictwo we Mszy św. pogrzebowej, przez przyjęcie Komunii św., jest najcenniejszym darem dla zmarłego.

Również po pogrzebie należy zmarłym zapewnić stałą pomoc modlitewną polecając ich Miłosierdziu Bożemu:

- Msza św. w 30 dzień po śmierci

- Msza św. w rocznicę śmierci

- Msza św. w innych terminach (np. w dzień imienin)

- „Wypominki” w listopadzie

Potrzebne dokumenty:

- odpis aktu zgonu z USC,

- karta zgonu,

- zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych, jeśli zgon nastąpił poza parafią

- informację o zmarłym, jeśli mieszkał na terenie innej parafii (wystawioną przez kapłana tam pracującego).

Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy świadomie i dobrowolnie zerwali łączność z Kościołem lub zmarli bez pokuty w gorszących okolicznościach, albo z pogardą dla wiary chrześcijańskiej lub Kościoła, uparcie odmawiając przyjęcia sakramentów.

11 sierpnia 2020

Wtorek, XIX Tydzień zwykły