Menu

 

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
2954289

Statystyki

Flag Counter

Wiadomości archiwalne - rok 2019

Kolędnicy misyjni - 26 grudnia 2019

Kolędowanie w okresie świąt Bożego Narodzenia było w Polsce powszechnym zwyczajem. Zaś misyjny wymiar kolędowania ma już u nas ponad czterdziestoletnią tradycję. Wcześniej istniał w krajach niemieckojęzycznych, zwłaszcza w Austrii i Niemczech. Podejmując to przedsięwzięcie w Polsce, zachowano nasze rodzime tradycje kolędowania. We wspomnianych krajach kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli (Dreikönigsaktion, Sternsinger), natomiast u nas czas akcji przypada w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Wtedy bowiem dzieci mają dni wolne od szkoły, więc nie muszą odrywać się od nauki. W naszych zespołach kolędniczych nie ma postaci Trzech Mędrców ze Wschodu, jak w krajach niemieckojęzycznych, tylko postaci z jasełek, jak anioł i pasterz, oraz osoba reprezentująca kraj, do którego w danym roku przeznaczona jest pomoc. Tegoroczne kolędowanie było poświęcone wsparciu misyjnego dzieła prowadzonego przez Kościół w Amazonii.

galeria

Kolęda w wykonaniu Aniołków

kolęda "Wśród nocnej ciszy" w wykonaniu Aniołków

Bożonarodzeniowe dekoracje kościoła

galeria

Zmarł ks. kan. Florian Fornal, wikariusz w parafii Markuszów (1965 – 1967)

Roraty, adwent 2019

Roraty to pierwsza msza w ciągu dnia sprawowana o wschodzie słońca w okresie adwentu. Jest to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie, która jest przewodniczką i patronką pięknego czasu adwentu. Nazwa mszy pochodzi od antyfony, który zaczyna się od słów rorate caeli desuper („spuśćcie rosę niebiosa”). Charakterystycznym elementem rorat jest zapalona świeca, zwana roratką (świecą roratnią). Świeca ta umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w tym roku w środy i piątki rano gromadzili się na roratach. Szczególne dziękuję dzieciom i młodzieży oraz rodzicom. Dziękuję Aniołkom za ich śpiew w czasie rorat i gorące słowa podziękowania dla pań z naszej szkolnej kuchni za przygotowywane śniadania. Cieszę się, że tak wiele osób przychodziło, aby przez modlitwę wspólnie przeżywać ten adwentowy czas.

galeria

Św. Mikołaj, 8 grudnia 2019 r.

6 grudnia w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie św. Mikołaja z Miry, biskupa i wielkiego dobrodzieja. W niedzielę 8 grudnia Mikołaj dotarł również do naszej parafii, aby obdarować dzieci prezentami.

Według średniowiecznych przekazów święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry w Licji i uczestniczył w soborze nicejskim z 325 roku. Historycy nie odnaleźli jednak żadnego zapisu z III, IV czy nawet V wieku, który potwierdzałby istnienie takiej postaci. Nie wymieniono imienia Mikołaja w przekazach z soboru nicejskiego. Nie wspominał o nim uczestnik tego zgromadzenia, Atanazy z Aleksandrii. Żadne z zachowanych źródeł sprzed VI wieku nie przekazało o Mikołaju nawet najkrótszej informacji.

Wzmianki o świętym Mikołaju pojawiają się dopiero w wieku VI, ponad 200 lat po jego domniemanej śmierci, za panowania cesarza Justyniana. Zapisano wówczas krótką opowieść zwaną Stratelatis, według której Mikołaj uratował życie sześciu żołnierzom cesarza Konstantyna. Anonimowy autor znał dobrze topografię Miry. W VII wieku pismo to krążyło w kościołach greckich, łacińskich oraz syryjskich i cieszyło się dużą popularnością.

W spisanym około 565 roku żywocie archimandryty Mikołaja z klasztoru Syjon (Vita Nicolai Sinonitae) pojawiła się opowieść o tym, że ów pobożny mnich, wyruszając na pielgrzymkę do Jerozolimy, odwiedził Mirę. Tam modlił się w bazylice poświęconej świętemu biskupowi Mikołajowi. Z tekstu wynikało, że biskup był uważany za męczennika, a jego zwłoki przeniesiono wiele lat po męczeństwie z miejsca śmierci do bazyliki.

Od VI do drugiej połowy VIII wieku nie zapisano żadnych nowych informacji o Mikołaju. Dopiero w aktach drugiego soboru nicejskiego z 787 roku zanotowano, że jeden z archidiakonów miał sen, w którym ukazał się święty Mikołaj. Diakon sądził, że przemówił do niego patriarcha Konstantynopola, jednak biskup Miry Teodor sprostował, że chodziło o biskupa jego miasta.

Z początkiem IX wieku w źródłach pojawia się coraz więcej postaci o imieniu Mikołaj, co świadczyć może o rosnącej popularności kultu świętego.

galeria

Błogosławieństwo medalików dla uczniów klas III, 8 grudnia 2019 r.

W tym roku II Niedziela Adwentu zbiegła się z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Wdzięczni Bogu za to, że zachował Maryję bez grzechu pierworodnego uczniowie klas III zgromadzili się wraz z rodzicami na mszy św. o godz. 12.00. Tego dnia każdy uczeń otrzymał od swoich rodziców medalik z wizerunkiem Maryi Niepokalanie Poczętej. Po mszy św. odbyło się kolejne spotkanie formacyjne dla dzieci.

galeria

Rekolekcje adwentowe, 1-3 grudnia 2019 r.

W dniach od 1 do 3 grudnia w naszej parafii odbywały się rekolekcje adwentowe, które prowadził ks. Jerzy Ćwik - pracownik Sądu Biskupiego w Lublinie. Tematyką rekolekcji był sakrament pokuty i pojednania. Rekolekcjonista przypomniał nam o znaczeniu i potrzebie korzystania z tego sakramentu oraz zwracał uwagę na praktyczne aspekty związane ze spowiedzią.

galeria

Święto niepodległości, 11 listopada 2019 r.

Tegoroczne uroczystości związane ze świętem niepodległości rozpoczęły się o godz. 11.30 modlitwą na cmentarzu i błogosławieństwem odnowionej mogiły pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Łąkoci. Dzięki staraniu Urzędu Gminy i pozyskaniu środków udało się przeprowadzić remont miejsca spoczynku osób zamordowanych przez okupanta.

Po modlitwie na cmentarzu o godz. 12.00 sprawowana była w kościółku msza św. w intencji Ojczyzny, po której nastąpiło złożenie kwiatów przy obelisku, a w Domu Kultury program słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci i młodzież z naszej szkoły.

Od godz. 13.30 już po raz XXX. mogliśmy uczestniczyć w festiwalu piosenki religijnej i patriotycznej. W tym roku w festiwalu wzięło udział 12 wykonawców w kategoriach zespoły rodzinne, soliści oraz schole. Jury w składzie: Leszek Łuczywek, Andrzej Rozwałka oraz Damian Kamiński po wysłuchaniu wszystkich zespołów postanowiło nagrodzić następujące zespoły:

W kategorii soliści:

I miejsce

Solistka Natalia Kosmowska z Opatkowic

II miejsce:

Solistka Julia Gajek  ze SP z Jakubowic Konińskich

Pozostałe nagrody:

I miejsce ex aequo:

- Zespół rodzinny „DNA +" z Opatkowic

„Grupa Raduj się" z Krasienina

II miejsce ex aequo:

- Schola „Promyczki” z Lublina

Schola „Aniołki duże” z Markuszowa

III miejsce ex aequo:

- Schola parafialna „Karmelki” z Abramowa

Schola „Aniołki małe” z Markuszowa

Wyróżnienia:

- „Rycerki” z Dzierzkowic

- „Uczniowie ks. Marcina” z Kraśnika

Schola z parafii św. Ignacego Loyoli w Niemcach

Nagroda specjalna i puchar proboszcza przypadł w udziale Zespołowi rodzinnemu „Nadzieja” z Markuszowa.

Gorące podziękowania dla wszystkich, którzy w różny sposób włączyli się w przygotowania tych wydarzeń Pracownikom Domu Kultury, Ośrodka Pomocy Społecznej, Paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych, Dyrekcji oraz Nauczycielom, Uczniom, Wolontariuszom, Strażakom, Rodzicom dzieci i młodzieży.

galeria: rocznica Odzyskania Niepodległości

galeria: festiwal piosenki religijnej i patriotycznej

Zmarł ks. prałat Piotr Kimak, wikariusz w parafii Markuszów (1957-1961)

śp. ks. prał. Piotr Kimak

nekrolog

1 i 2 listopada 2019

Uroczystość Wszystkich świętych to okazja, aby Bogu okazać wdzięczność za Jego łaskę, dzięki której możmy odpowiedzieć na wezwanie:  "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty, Pan Bóg wasz". W jednej uroczystości wspominamy naszych braci i siostry, którzy osiągnęli już chwałę nieba. Wielu z nich wspominamy w poszczególne dni roku liturgicznego, wielu wymieniamy w litanii do wszystkich Świętych, ale ten katalog nazwisk nie pomieści tych, którzy cieszą się oglądaniem Boga twarzą w twarz. Dlatego jednego dnia oddajemy cześć wszystkim tym, którzy są dla nas przykładem i wzorem w naszej drodze do Pana Boga.

galeria - 1 listopada

galeria - 2 listopada

Orszak Świętych, 31 października 2019

Ostatni dzień października, kończący miesiąc różańcowy, a jednocześnie to wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Chcąc przybliżyć postaci naszych patronów, historie ich życia, pokazać, że nie były to jedynie postacie z kart książek, lecz ludzie z krwi i kości, tacy jak my dzieci przebrały się tak, by upodobnić się do swoich patronów lub ulubionych świętych. Niektórzy wykonali rysunek świętego i umocowali na litewce, aby był dobrze widoczny. Była Najświętsza Maryja Panna, święci: Zuzanna, Weronika, Błażej, Agata, Mikołaj, Stanisław Kostka, Franciszek z Asyżu, Zofia, Katarzyna ze Sieny, Matka Teresa z Kalkuty, św. Jan Paweł II, a także św. Aniołowie. Z takimi świętymi odmawiając modlitwę różańcową przeszliśmy w orszaku-procesji z kościoła na cmentarz. Na czele procesji niesione były relikwie św. Walentego, którego relikwie są w naszej parafii.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałe stroje i prace, za przygotowanie i zapoznanie się z postaciami świętych. Niech święci będą dla każdego z nas drogowskazem na naszej drodze do świętości.

galeria

Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich wiernych zmarłych, 1 i 2 listopada 2019

W piątek 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. To dzień radości ze wszystkimi, którzy cieszą się życiem wiecznym, w królestwie niebieskim. Msze święte w porządku niedzielnym. Jeśli pogoda pozwoli msza św. o 12.00 będzie sprawowana na cmentarzu, a po mszy procesja żałobna. Po procesji będzie możliwość błogosławieństwa nowych krzyży i nagrobków. W uroczystość Wszystkich Świętych nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W sobotę wraz z całym Kościołem celebrujemy wspomnienie Wszystkich wiernych zmarłych, zwane dniem zadusznym. To czas zadumy i wspomnienia, tych którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności. Msze św. w porządku niedzielnym. Po mszy o 12.00 procesja żałobna na cmentarz.

Niedziela misyjna, 27 października 2019

W tym roku, miesiąc październik został przez papieża Franciszka ogłoszony jako nadzwyczajny miesiąc misyjny. Dlatego szczególnie w tym czasie przez różne działania wspieraliśmy dzieło misyjne Kościoła. Każdego dnia w naszej wsólnocie modlitwa różańcowa ofiarowana była w różnych intencjach misyjnych, przeprowadzony był kiermasz ciast z przeznaczeniem zebranych ofiar na misje, w ostatni piątek wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania z misjonarzem pracującym przez wiele lat w Tanzanii w Afryce, a w ostatnią niedzielę października gościliśmy w naszej wspólnocie parafilanej ks. Tomasza Zielińskiego ze zgromadzenia Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, a w latach 2001-2002 wikariusza w naszej parafii.

galeria

XIX Dzień papieski, 13 października 2019

W dzisiejszą niedzielę wraz z całym Kościołem w Polsce obchodziliśmy Dzień papieski, poprzez który wspominamy postać św. Jana Pawła II, a także wspieramy edukację dzieci i młodzieży z potrzebujących rodzin. W naszej wspólnocie parafialnej nie tylko przywoływaliśmy postać św. Jana Pawła II, czy zbieraliśmy ofiary na rzecz fundacji Dzieło nowego tysiąclecia, ale także zorganizowaliśmy misyjny kiermasz ciast. Wolontariusze wraz z nauczycielami i rodzicami pod kierunkiem Pani Katechetki zatroszczyli się o przygotowanie i rozprowadzanie po mszach św. pakietów z upieczonymi ciastami. Smakołyki cieszyły się ogromnym powodzeniem. Bóg zapłać wszystkim za wsparcie tego dzieła.

galeria

Błogosławieństwo różańców dla uczniów kl. III, 6 października 2019

Rozpoczęliśmy miesiąc październik, w którym szczególnie rozważamy tajemnice z życia Jezusa i Maryi. W pierwszą niedzielę miesąca uczniowie klas III przygotowujący się do przystąpienia po raz pierwszy do sakramentów pokuty i pojednania oraz Komunii św. w czasie mszy św. o godz. 12.00 otrzymali nowe różańce. Mają one pomóc dzieciom w codziennej modlitwie. Chcemy wypraszać dar dobrego przygotowania i przeżycia ważnych wydarzeń, które w tym roku czekają naszych trzecioklasistów.

galeria

Październik miesiącem różańcowym

Różaniec to wyjątkowa modlitwa, o którą szególnie prosiła Matka Boża w czasie swoich objawień w Fatimie w 1917 roku. Odmawiając poszczególne tajemnice rozważamy wydarzenia z życia Jezusa i Jego Matki Maryi. Każdego dnia zapraszamy na modlitwę różańcową w naszym kościele o godz. 16.30.

Błogosławieństwo przyborów szkolnych, 8 września 2019

Choć rok szkolny rozpoczął się uroczyście 2 września, to dzisiaj dzieci naszej szkoły przyszły na mszę św. o godz. 12.00 z plecakami wypełnionymi różnymi przyborami szkolnymi. W ten sposób chcemy całą naszą tegoroczną pracę poświęcić i powierzyć opiece Bożej. 

Po mszy św. odbyło się pierwsze spotkanie dla rodziców i dzieci klas III, które w tym roku przygotowują się do przystąpienia po raz pierwszy do sakramentu pokuty i pojednania oraz do pełnego udziału w Eucharystii.

galeria

Modlitwa za poległych w czasie bombardowania Markuszowa 8 i 10 września 1939

Tradycją naszej wspólnoty jest molitwa za tych naszych braci i siostry, którzy w dniach 8 i 10 września 1939 roku polegli w czasie bombardowania Markuszowa.

W niedzielę, 8 września, po mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. kan. Mariana Gorala, przeszliśmy do mogliły kryjącej doczesne szczątki poległych, aby przez wspólną modlitwę, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów oddać cześć naszym rodakom. 

Piesza pielgrzymka do Wąwolnicy, 1 września 2019

Pierwsza niedziela września to tradycyjnie uroczystości rocznicy koronacji figury Matki Bożej Kębelskiej w sanktuarium w Wąwolnicy. W tym roku przypada 41. rocznica koronacji wizerunku Matki Najświętszej. Z wielu parafii naszej archidiecezji już w sobotę wyruszają grupy autokarowych, rowerowych i pieszych pielgrzymek zmierzających na uroczystości. Z naszej wspólnoty parafialnej w niedzielę 1 września o godz. 6.00 wyruszyli pielgrzymi. Na pielgrzymi szlak wszyscy zabrali swoje indywidualne intencje, ale jako wspólnota nieśliśmy w sercach również intencje naszej parafii i Ojczyzny. Przez wspólną modlitwę i śpiew wielbili Boga i przygotowywali się do udziału w Eucharystii. Po przebyciu ponad 14 km grupa ponad 320 pielgrzymów dotarła do celu wędrówki. Punktem kulminacyjnym pielgrzymkowego dnia była Eucharystia sprawowana o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza z Sandomierza. W czasie mszy św. dziękowaliśmy za tegoroczne plony, modliliśmy się za naszą Ojczyznę w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i wypraszaliśmy Boże błogosławieństwo dla dzieci i młodzieży rozpoczynającej nowy rok szkolny. Piękna pogoda sprzyjała zgromadzeniu się tysiąca wiernych z naszej archidiecezji.

galeria

Dożynki gminno-parafialne, Góry, 18 sierpnia 2019

Jak każdego roku po zakończeniu prac żniwnych stajemy przed Panem Bogiem, aby wyrazić wdzięczność za dary, którymi nas obdarzył. Trud ziemi oraz ludzkich rąk chcemy ofiarować Bogu pełni wdzięczności za otrzymane od niego błogosławieństwo. Przychodzimy jako pielgrzymi, aby złożyć w darze wieńce dożynkowe, i bochny chleba; plony pól, ogrodów i sadów jako wyraz ich wdzięczności za wszystko, co otrzymali za pośrednictwem naszej ziemi i Bożego błogosławieństwa.

Dzień dożynkowy przypomina wszystkim o trwałych wartościach kultywowanych przez środowisko rolnicze, do których należą szacunek dla rodziny i pracy, otwarcie na Boga, a w szczególności cześć dla Najświętszej Marii Panny, która wydała na świat najpiękniejszy owoc naszej ziemi, Zbawiciela ludzkości.

Dożynki znane były już w czasach starotestamentalnych jako święto dziękczynienia Bogu za otrzymane błogosławieństwo: „Będziesz obchodził Święto Namiotów przez siedem dni po zebraniu plonów z twego klepiska i tłoczni. W to święto będziesz się radował ty, syn twój i córka, sługa twój i niewolnica, a także lewita, obcy sierota i wdowa, którzy żyją w twoich murach. Przez siedem dni będziesz świętować ku czci Boga swego, Jahwe, w miejscu, które sobie obierze Jahwe, za to, że ci błogosławi Bóg twój, Jahwe, we wszystkich twoich zbiorach, w każdej pracy twych rąk, i abyś był pełen radości” (Pwt 16,13-15).

W polskich dziejach dożynki oznaczały „dożęcie” oziminy i przyniesienie wieńca, zwanego także „wyżynkiem” właścicielowi dworu, u którego pracowano na ziemi. Dożynki odbywały się po zebraniu ziemniaków i wszystkich innych roślin, które rosły na polu. Dopiero wtedy uważano, że można świętować i dziękować Stwórcy za to, co zostało posiane, zasadzone i zebrane.

Jednak wspólnota gminno-parafialna już teraz dziękuje Bogu i ludziom za tegoroczne plony. Świętowanie rozpoczął korowód wieńców przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych sołectw poprzedzony starostami niosącymi chleb. Funkcję starostów w tym roku pełnili p. Justyna Zadura oraz p. Jerzy Szymański. Msza św. sprawowana była jako dziękczynienie za plony ziemi i za trud rolników naszej gminy. Po mszy św. wdzięczność rolnikam wyraził Wójt Gminy Markuszów p. Leszek Łuczywek a także głos zabrali zaproszeni goście reprezentujący różne szczeble władzy wojewódzkiej oraz powiatowej. W części artystycznej wystąpił markuszowski zespół Kalina oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Grześ, kapela Gwiozda oraz odbyły się pokazy taneczne dziecięcych zespołów działających przy Gminnym Domu Kultury w Markuszowie.

Świętowanie zakończyła zabawa ludowa przy akompaniamencie zespołu Klimat.

galeria

Uroczystości w Wąwolnicy, 31 sierpnia i 1 września 2019

W dniach 31 sierpnia i 1 września w sanktuarium MB Kębelskiej w Wąwolnicy będą odbywały się uroczystości 41. rocznicy koronacji figury Matki Bożej. Z naszej parafii na te uroczystości wyruszy w niedzielę, 1 września, o godz. 6.00 piesza pielgrzymka. Wszystkich chętnych gorąco zapraszam do wspólnego pielgrzymowania.

SMAL w Garbowie, 22-25 sierpnia 2019

Od kilku lat w Garbowie odbywa się Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej. W tym roku zaplanowane jest w dniach 22-25 sierpnia. Młodzi chcący wziąć udział w spotkaniu mogą zapisywać się na stronie internetowej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie szczegóły

Podziękowanie za posługę ks. Ryszarda Dębowskiego, 7 lipca 2019

Z dniem 1 lipca ks. Arcybiskup skierował naszego wikariusza – ks. Ryszarda Dębowskiego do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Wojciech w Wąwolnicy (sanktuarium MB Kębelskiej). W czasie mszy św. o godz. 12.00 wyraziliśmy naszą wdzięczność Bogu za 9 lat pracy ks. Ryszarda w naszej parafii. Słowa wdzięczności skierowali: ks. Proboszcz, przedstawiciele Rady Parafialnej, przedstawiciele Legionu Maryi, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pocka, scholi Aniołki, ministrantów, Rady Gminy Markuszów, Wójt Gminy Markuszów, przyjaciele. Po mszy św. wielu wiernych osobiście wyrażało swoje słowa podziękowania i uznania dla ks. Ryszarda.

Transmisja mszy św.

Dzisiaj jest

sobota,
05 grudnia 2020

(340. dzień roku)

Święta

Sobota,
Rok B, I
Dzień Powszedni

Czytania liturgiczne

Liturgia Godzin

Biblia

 do czytania