Menu

 

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
2954215

Statystyki

Flag Counter

Wiadomości archiwalne - rok 2020

Koronka na ulicach miast świata, 28 września 2020

Od 13 lat, w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćko - spowiednika S. Faustyny, organizowana jest akcja pt. Koronka na ulicach miast świata. Wierni gromadzą się już w ponad 450 miejscach  na całym świecie, aby wspólnie się modlić wypraszając Boże miłosierdzie. Zapraszam w poniedziałek o godz. 15.00 byśmy zgromadzili się na skrzyżowaniu ul. Błońska, Strażacka, Rynek (przy krzyżu). Dla świata nic nie znaczący kwadrans, dla Boga wielkie wołanie grzeszników.

galeria

Błogosławieństwo dzieci i przyborów szkolnych, 20 września 2020

Z racji rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz święta św. Stanisława Kostki dzisiaj w czasie mszy św. o godz. 12.00 szczególnie modliliśmy się za dzieci i młodzież z naszej parafii. W czasie mszy św. był obrzęd błogosławeiństwa plecaków wypełnionych przyborami szkolnymi. Po mszy św. uczniowie kl. III rozpoczęli przygotowanie do uroczystości pierwszej spowiedzi i Komunii św. 

galeria

Uroczystości w Wąwolnicy, 5-6 września 2020

Za tydzień przypadają uroczystości maryjne w Wąwolnicy związane z 42. rocznicą koronacji figury Matki Bożej. Z naszej parafii wyruszy w niedzielę pielgrzymka piesza. W tym roku jednak będzie wyglądała nieco inaczej. Każdy kto chce wziąć udział w pielgrzymce musi wypełnić deklarację dotyczącą swojego stanu zdrowia. Taka deklaracja jest wyłożona na stoliku, ale jest również możliwość pobrania ze strony parafialnej. Przed wyjściem wszyscy muszą poddać się pomiarowi temperatury. Dotyczy to także tych osób, które dołączają do grupy na Zabłociu czy w Olszowcu. Zatem chętnych na pielgrzymkę zapraszam w przyszłą niedzielę na godz. 6.00 do kościoła i stąd wyruszymy. Pełny program uroczystości: zobacz tutaj

galeria

Letnie kino u Józefa, 15 sierpnia 2020

W święto Wniebowzięcia NMP zapraszam do Letniego kina u Józefa, a w repertuarze film Faustyna. Na wspólne oglądanie filmu, zapraszam na plac przy starej plebanii o godz. 20.00.  W niedziele 23 i 30 sierpnia, jeśli tylko pogoda nam pozwoli, są również zaplanowane prezentacje.

galeria

Dożynki, 15 sierpnia 2020

W uroczystość Wniebowzięcia NMP w naszej lokalnej parafialno-gminnej społeczności dziękowaliśmy Bogu za tego roczne plony. Ze względu na czas pandemii tegoroczne obchody miały nieco inny wymiar. Zgromadziliśmy się na mszy św. o godz. 12.00 w kościele parafialnym. Mszy św. przewodniczył ks. Józef Gąsik - pochodzący z naszej parafii, przez wiele lat prowadzący duszpasterstwo misyjne w Afryce, a obecnie na stałe pracujący we Francji. Po mszy św. wierni mogli podzielić się chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki. Wdzieczni jesteśmy Bogu za trud pracy rolnika, za Boże dary ziemi, które udało się zebrać, za warunki pogodowe, za bezpieczeńswo w czasie prac polowych. Powierzamy Bogu codzienną pracę naszych rolników. W tegoroczne świętowanie w szczególny sposób łączona była osoba naszego ks. Seniora z racji przypadających tego dnia Jego imienin i 80. rocznicy urodzin. Niech dobry Bóg i Matka Najświętsza mają ks. Kanonika w swojej opiece. 

(Nie)zakazane piosenki w Markuszowie, 1 sierpnia 2020

76. rocznica Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2020

Zapraszam wszystkich do wspólnego przeżycia 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W dniu 1 sierpnia (sobota) o godz. 20.30 zgromadzimy się na placu przed starą plebanią, żeby wspólnie uczcić pamięć tych, którzy przed laty walczyli o naszą wolność. Dobrze byłoby zabrać ze sobą koc albo krzesło, składany fotel, na wszelki wypadek cieplejszą bluzę, coś od komarów no i oczywiście dobry humor i chęć do wspólnego świętowania.

Byśmy mogli lepiej uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu można sobie na telefon pobrać śpiewniczek ze strony: zobacz tutaj

Bierzmowanie, 4 lipca 2020 - filmowa relacja

śp. ks. Wojciech Szlachetka, 30 czerwca 2020

W dniu 30 czerwca zmarł ks. Wojciech Szalechetka. Wikariusz w parafii w Markuszowie od grudnia 1987 do czerwca 1993 roku.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

https://archidiecezjalubelska.pl/blog/zmarl-ks-wojciech-szlachetka/

Msza św. w intencji śp. ks. Wojciecha w naszym kościele będzie sprawowana 12 lipca o godz. 12.00

I Komunia św., 27 i 28 czerwca 2020

"Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie" Mk 10,14

W sobotę i niedzielę trzydzieści troje dzieci z naszej parafii uczących się w w klasach III ze szkole w Markuszowie i Kurowie przystąpiły po raz pierwszy do Komunii św. W tym wielkim dniu towarzyszyli im rodzice, rodzice chrzestni, babcie, dziadkowie, rodzeństwo i rodziny. Radością dla całej wspólnoty parafialnej jest gdy kolejna grupa dzieci może przyjmować Chrystusa do swojego serca. Cieszymy się razem z rodzicami i gratulujemy tego ważnego i pieknego dnia w życiu pociech.

I Komunia św. gr. 1

I Komunia św. gr. 2

I Komunia św. gr. 3

Biały Tydzień - 29 czerwca

Biały Tydzień - 30 czerwca

Biały Tydzień - 01 lipca

Piosenka dla medyków - wyk. "Aniołki" z Markuszowa

Zmiany zasad udziału we mszy św.

Od soboty 30 maja nie obowiązują limity wiernych chcących uczestniczyć we mszy św. Arcybiskup Stanisław Budzik z dniem 31 maja odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. (https://archidiecezjalubelska.pl/blog/dekret-dotyczacy-dyspensy-od-obowiazku-uczestnictwa-we-mszy-swietej/). Oznacza to, że wszyscy wierni mają obowiązek udziału w niedzielnej mszy św. 

Zapraszam zatem do wspólnej modlitwy w kościele przypominając o dalszym obowiązku zachowania zasad bezpieczeństwa higienicznego.

Boże Ciało, 11 czerwca 2020

Pomysłodawczynią ustanowienia święta Bożego Ciała była zakonnica św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege (w Belgii), w roku 1245 miała objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.Jednak w tym samym roku biskup Robert zmarł. Duchowieństwo miasta, za namową teologów, uznało krok zmarłego biskupa za przedwczesny, a wprowadzenie święta pod taką nazwą za wysoce niewłaściwe. Co więcej, omalże nie oskarżono św. Julianny o herezję. Karnie została przeniesiona z klasztoru w Mont Cornillon na prowincję (1247 r.). Po interwencji archidiakona katedry w Liege, Jakuba, kardynał Hugo zlecił ponowne zbadanie sprawy i zatwierdził święto. W roku 1251 po raz drugi archidiakon Jakub poprowadził ulicami Liege procesję eucharystyczną. Pan Jezus hojnie wynagrodził za to gorliwego kapłana. Ten syn szewca z Troyes (Szampania) został wkrótce biskupem w Verdun, patriarchą Jerozolimy i ostatecznie papieżem (1261-1264). Panował jako Urban IV. On też w roku 1264 wprowadził w Rzymie uroczystość Bożego Ciała. [za brewiarz.pl]

Taki był początek obchodów uroczystości ku czci Najświętszego Sakramentu. Każdego roku obchód tego dnia ma wyjątkowy charakter połączony nie tylko ze sprawowaniem Eucharystii, ale także procesją z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy i modlitwą w różnych intencjach.

galeria

galeria - zakończenie oktawy

Zwyczajem jest organizowanie procesji eucharystycznych przez kolejne dni tzw. oktawę. W tym roku zapraszam na godz. 17.30 na nabożeństwo, procesję i mszę św. mieszkańców poszczególnych miejscowości w następującym porządku:

w piątek mieszkańców Kol. Bronice, Olszowca i całego Kalenia;

w sobotę mieszkańców Olempina, Bobowisk i Wólki Kątnej;

w niedzielę mieszkańców całych Łan;

w poniedziałek (do kościółka) mieszkańców Gór i Kolonii Góry,

we wtorek (do kościółka) mieszkańców Zabłocia,

we środę (do kościółka) mieszkańców Kłody, Zastawia, Łąkoci i Barłogów,

we czwartek (do kościółka) zaś na zakończenie oktawy procesja będzie po mszy św. wieczornej ze stacjami przy czterech ołtarzach i szczególnie modlić się będziemy za mieszkańców Markuszowa.

Na zakończenie oczywiście tradycyjnie zostaną również pobłogosławione wianuszki z pierwocinami darów ziemi.  

Spektakl pt. Muminki z okazji Dnia Dziecka

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, 22 maja 2020

W dniu dzisiejszym papież Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego dla naszej archidiecezji. Został nim ks. Adam Bab - dotychczasowy proboszcz parafii św. Józefa w Lublinie oraz wikariusz biskupi do sprawa młodzieży. Nowemu Księdzu Biskupowi życzymi obfitości Bożych łask w apostolskim posługiwaniu.

szczegóły

Setne urodziny Jana Pawła II, 18 maja 2020

18 maja, będziemy obchodzili 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – jedynego papieża Polaka. Karol Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach koło Krakowa.

Z okazji tej rocznicy zapraszamy dzieci, młodzież, a także dorosłych do kolejnego zadania. Tym razem, jak przystało na urodziny, przygotujmy tort. Niech dzień 18. maja będzie okazją do świętowania i do wspólnej modlitwy za przyczyną św. Jana Pawła II o łaski dla naszych rodzin.

Tort - wykonany dowolną techniką - może być najprawdziwszy, czyli ciasto, a może być też zrobiony innymi metodami. Wykażcie się swoją pomysłowością, którą nie jeden raz już ujawniliście. Najważniejsze by zawierał wiele... dobra i miłości. A zdjęcia oczywiście należy przesłać na adres parafii par.markuszow@gmail.com

galeria

Obudź mnie do wiary Matko - w wyk. scholi Aniołki

Modlitwa o urodzaje 2020

Od 11 maja rozpoczniemy w naszej parafii modlitwę w intencji urodzajów wypraszając Boże bło­gos­ła­wień­stwo i opiekę Matki Bożej na czas prac polowych. W tym roku będzie to jednak wyglądało trochę inaczej. Msza św. będzie nie przy krzyżach w poszczególnych miejscowościach, lecz zapraszam na modlitwę do kościoła i kaplicy w Zastawiu. Msza będzie w poszczególne dni o godz. 19.00. I jeśli nic planów nie pokrzyżuje nam to od 11 maja będziemy modlili się w następującym porządku:

Poniedziałek 11 maja

Barłogi  kaplica;

Łany  kościół

Wtorek 12 maja

Kłoda  kaplica;

Góry, Kol. Góry i Stara Wieś  kościół

Środa 13 maja

Łąkoć  kaplica;

Czwartek 14 maja

Łany n/szosą  kościół

Piątek 15 maja

Bobowiska  kaplica;

Kol. Bronice  kościół

Sobota 16 maja

Olempin  kaplica;

Olszowiec  kościół

Poniedziałek 18 maja

Wólka Kątna – kaplica

Kaleń – kościół

Wtorek 19 maja

Zastawie – kaplica

Kaleń n/szosą  kościół

Środa 20 maja

Markuszów – kościół

Czwartek 21 maja

Zabłocie  kościół

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Maryjny miesiąc maj 2020

W polskiej tradycji miesiąc maj to czas szczególnie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. W naszych miejscowościach często gromadzimy się przy przydrożnych krzyżach czy kapliczkach, aby razem śpiewać litanię i pieśni ku czci Matki Bożej. Staramy się dbać o te miejsca, które są wyrazem naszej wiary. Zatroszczmy się i w tym roku o ich wygląd i dekorację. W kościele litania loretańska jest przez cały miesiąc maj codziennie pół godziny przed wieczorną mszą św.

A dzieci i młodzież zapraszam do kolejnego zadania... :-) Wykonajcie przestrzenną kapliczkę maryjną. Można zrobić wykorzystując pudełko po chusteczkach, czekoladkach, butach, a może listewki czy deseczki. Przydadzą się pewnie obrazki, figurki Matki Bożej, kwiatki, naklejki z wzorami, błyskotki, piórka, wstążeczki, farby, nożyczki i klej, gwoździki... Oczywiście zdjęcia kapliczek proszę przesłać na adres par.markuszow@gmail.com Powodzenia.

galeria

Niedziela biblijna, III Niedziela Wielkanocy, 26 kwietnia 2020

Dzisiejsza niedziela obchodzona jest, w całym Kościele w Polsce, już po raz IV. jako niedziela biblijna. Od pewnego czasu na bocznym ołtarzu po prawej stronie stoi otwarty Ewangeliarz księga z fragmentami Ewangelii na każdą niedzielę. Otwarta księga zaprasza nas byśmy do niej zajrzeli. Przy księdze Ewangelii, jest taca z karteczkami, a na nich przygotowane dla nas fragmenty Pisma św. Dzisiejsza niedziela ma nas zachęcić abyśmy wzieli do ręki księgę słowa Bożego. Bóg chce każdemu z nas coś powiedzieć.

Z racji niedzieli biblijnej dzieci z naszej parafii przygotowały prace plastyczne związane z niedzielnym fragmentem Ewangelii, które możemy obejrzeć w galerii.

Oto są baranki młode - w wykonaniu scholi Aniołki

Zmartwychwstał Pan - w wykonaniu scholi Aniołki

Życzenia wielkanocne

Zmartwychwstanie Pańskie

O godz. 20.00 (wieczorem w sobotę) celebrowana będzie liturgia Wigilii Paschalnej.

Pascha – w języku hebrajskim oznacza przejście, a także uderzenie, gwałtowną interwencję, wskutek której rodzi się nowy porządek, nowa logika życia. Dla Izraelitów Pascha to pamiątka wyzwolenia z niewoli egipskiej i przejście przez Morze Czerwone do Ziemi Obiecanej. Jest zapowiedzią Paschy Chrystusa, nocy prawdziwego wyzwolenia, kiedy „Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani”. To co spełniło się w Chrystusie, staje się w nas podczas chrztu świętego – zanurzeni w śmierć Chrystusa przechodzimy do nowego życia w Nim. Łącząc się ze swoich domów wszyscy odnówmy przyrzeczenia chrzcielne. Odszukajmy może w domu swojej świecy, która została zapalona w czasie naszego chrztu (a jeśli nie mamy to przygotujmy sobie inną świecę).

W Niedzielę Zmartwychwstania, 12 kwietnia, msze św. o g. 6.00 – bez procesji rezurekcyjnej 9.00, 10.30 – kaplica w Zastawiu, 12.00, 17.00, nie ma mszy o godz. 7.30.

Godz.16.45 III dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego.

galeria - Liturgia Wigilii Paschalnej

galeria - Zmartwychwstanie Pańskie

Wielka Sobota, 11 kwietnia 2020

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani. W modlitwie i poście oczekujemy Jego zmartwychwstania. Wielka Sobota to dzień ciszy i czuwania. W tym dniu także nie sprawuje się mszy św.

Kościół będzie dostępny cały dzień i całą noc.

Nie ma dzisiaj błogosławieństwa pokarmów. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo (tekst można znaleźć poniżej w poradniku Jak w tej trudnej sytuacji przeżyć Wielki Tydzieńwypowiada ojciec, matka lub inna osoba dorosła. Zachęcam Was do przesłania zdjęcia koszyczka, stołu wielkanocnego, dekoracji świątecznych na adres par.markuszow@gmail.com

 

Zbieramy nadesłane zdjęcia, żeby umieścić w galerii na naszym wspólnym, parafialnym, świątecznym stole. 

galeria - koszyczki wielkanocne

galeria - dekoracje świąteczne

O godz. 15.00 II dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia.

Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020

Dzisiaj rozmyślamy Męką naszego Pana i Oblubieńca, a także adorujemy Krzyż. Wspominamy, że Kościół narodził się z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu i wstawiającego się do Boga za zbawienie całego świata. Wielki Piątek jest dniem pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu. Tego dnia w żadnym kościele na całym świecie nie sprawuje się Eucharystii.

W naszych domach przygotujmy na stole krzyż, ustawmy koło niego świece niech będzie on w centrum. Wieczorem przy krzyżu zapalcie świece. Odmówcie Nieszpory, albo łącząc się z kościołem uczestniczcie w Drodze krzyżowej o 17.15, a potem w liturgii na cześć Męki Pańskiej o godz. 18.00. Jeśli nie możecie uczestniczyć w tych nabożeństwach postarajcie się sami odczytać opis Męki Pańskiej wg św. Jana z podziałem na role (J 18,1-19, 42). Adorujcie Krzyż w milczeniu, potem możecie go ze czcią ucałować (uprzednio dezynfekując). Jeśli chcecie, możecie odmówić modlitwę wiernych przeznaczoną na ten dzień w Kościele. Dzieci mogą czytać jej pierwszą część. Rodzice – część przeznaczoną dla kapłana (tekst modlitwy wiernych).

Zapraszam przyślijcie zdjęcia krzyża z Waszego domu.

galeria

Wielki Czwartek, 9 kwietnia 2020

W dzień przed swoją męką Chrystus spożył wieczerzę ze swoimi uczniami. Jest to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Kościół katolicki w swojej symbolice nawiązuje także do „gestu miłości” wykonanego przez Chrystusa, a mianowicie obmycia nóg apostołom. W Wielki Czwartek w wielu parafiach odbywa się podobny ryt, którego dokonuje kapłan, obmywając i całując stopy dwunastu mężczyznom. W tym roku musieliśmy ograniczyć udział w liturgii oraz powstrzymać się od obrzędu obmycia nóg.

Pierwszy dzień Triduum przypomina także o modlitwie Jezusa w Ogrójcu i jego pojmaniu. Po zakończonej Mszy Wieczerzy Pańskiej, Najświętszy Sakrament został umieszczony w tabernakulum symbolizującym więzienie Chrystusa, w którym spędził ostatnią noc przed śmiercią. 

galeria

Adoracja w kościele parafialnym

Jak w tej trudnej sytuacji przeżyć Wielki Tydzień?

W życiu Kościoła i w liturgii, Wielki Tydzień jest bardzo szczególnym czasem. W te dni rozważamy najważniejsze tajemnice naszej katolickiej wiary – mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Postarajmy się, abyśmy mimo tego, że osobiście nie możemy uczestniczyć w kościele nabożeństwach, nie zmarnowali głębokiego przeżycia tego czasu. Niech będzie to szczególny tydzień w roku. Nie tylko ze względu na zewnętrzne przygotowania do świętowania, ale przede wszystkim przez duchowe przeżycie tych dni. Jak to zrobić? Oto kilka rad: czytaj dalej

Niedziela Palmowa, 5 kwietnia 2020

Dziękuję za Waszą odpowiedź i udział w wirtualnej procesji z własnoręcznie zrobionymi gałązkami palmowymi :-)

galeria

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św.

Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej od dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.)

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy korzystały z transmisji w środkach społecznego przekazu (zobacz wykaz) a także  trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

19 marca 2020

Wszystkich, którzy przychodzą do kościoła pragnę poinformować że:

1. w liturgii może uczestniczyć 50 osób, prosimy zajmować miejsca w bezpiecznej odległości od siebie;

2. w  przypadku większej liczby wiernych informujemy, że na zewnątrz kościoła są ciągle włączone głośniki i można w ten sposób uczestniczyć w liturgii;

3. przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, którą należy spożyć bezpośrednio po udzieleniu w obecności kapłana;

4. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk;

5. nie należy całować Krzyża w przedsionku kościoła;

6. nie ma konieczności korzystania z wody święconej znajdującej się w kropielnicy przy drzwiach kościoła;

7. kościół jest systematycznie dezynfekowany;

8. kapłani używają środków do dezynfekcji rąk;

9. każdego dnia powszedniego nasz kościół jest otwarty dla wiernych w godzinach od 7.15 do 19.00;

10. od poniedziałku do soboty w kościele jest możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu od 17.30 do 19.00, w niedziele od 13.00 do 16.30.

15 marca 2020

Kochani, ta niedziela była wyjątkowa w naszym kościele (nie tylko w naszym). Dziękuję za takie poważna i odpowiedzialne podejście do panującej sytuacji. Dziękuję tym, którzy korzystając z dyspensy ks. Arcybiskupa pozostali w domach, ale dziękuję również tym, którzy uczestniczyli we mszy w kościele czy w kaplicy. Na każdej mszy było nas do 30 osób. Wierzę, że dla wielu osób pomocą w przeżywaniu tego dnia były transmisje telewizyjne czy radiowe, dzięki którym mogli uczestniczyć we mszy św., przyjmując duchowo Komunię św.

"Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę posiadać Cię w duszy mojej. Ponieważ teraz nie mogę przyjąć Cię sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mojego serca. Jednoczę się z Tobą, jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie".

Kościół jest otwarty dla wiernych każdego dnia od 7.15 do 19.30. Po mszy wieczornej jest możliwość adoracji wystawionego Najświętszego Sakramentu.

Jednocześnie informuję, że w kościele systematycznie dyzenfekowane są miejsca szczególnie narażone na przenoszenie wirusów szczególnie klamki, drzwi, ławki.

14 marca 2020

W związku z ciągle zmieniającą się sytuacją w naszej ojczyźnie podporządkowujemy się zarządzeniom polskich władz, a mając na uwadze liczne pytania wiernych na stronie internetowej parafii na bieżąco będą podawane komunikaty dotyczące życia parafialnego.

1. To szczególny czas dla nas wszystkich. Proszę zatem wiernych o uważne słuchanie i podporządkowanie się komunikatom wydawanym przez jednostki władzy rządowej oraz samorządowej.

2. Niech będzie to także czas szczególnej modlitwy i wzajemnej duchowej jedności oraz solidarności. Pamiętajmy w modlitwie o osobach zarażonych oraz o ofiarach wirusa, a także o tych, którzy troszczą się o nasze dobro i zdrowie.

3. Niech będzie to także okazja do zwiększonej wrażliwości na potrzeby osób starszych, którzy żyją koło nas i być może potrzebują naszej pomocy.

4. Jako duszpasterze pozostajemy do ciągłej dyspozycji wiernych. 

5. Msze św. zarówno w kościele jak i w kaplicy w Zastawiu są sprawowane w dotychczasowym porządku (patrz informacja o dyspensie).

6. Możliwość spowiedzi jest przed wszystkim mszami.

7. Każdego dnia kościół jest otwarty dla wiernych w godzinach od 7.15 do 19.00.   

8. Od poniedziałku do soboty w kościele jest możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu od 17.30 do 19.00, w niedziele od 13.00 do 16.30.

9. W dniu odpustu parafialnego msze św. będą o godz. 7.30, 9.00, 12.00 i 17.00.

10. Zawieszone zostają wszelkie spotkania grup parafialnych oraz przygotowania do I Komunii i bierzmowania.

11. W pogrzebach proszę, żeby uczestniczyli jedynie najbliżsi zmarłego, pozostałych proszę o indywidualną lub rodzinną modlitwę w intencji osoby zmarłej.

12. Kolejka sprzątania kościoła zostaje zawieszona do odwołania.

 

Zgodnie z wytycznymi Episkopatu Polski w czasie liturgii, do dnia 29 marca br., należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

1. przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę,

2. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

3. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez całowania,

4. nie ma konieczności korzystania z wody święconej znajdującej się w kropielnicy przy drzwiach kościoła.

 

W obecnej sytuacji biskupi przypominają, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcają wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Biskupi polecają duszpasterzom:

1. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,

2. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,

3. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Spełniając prośbę Episkopatu Polski i w trosce o nasze zdrowie fizyczne, ale również dobro duchowe nasz kościół będzie otwarty przez cały dzień (od godz. 7.15 do 19.30). Zachęcam do indywidualnej modlitwy. Po mszy św. wieczornej będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 19.30.

Gorąca prośba - 13 marca 2020

W związku z trudną i niebezpieczną sytuacją zachęcam wszystkich do szczególnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa, patrona naszej parafii Nowenna ku czci świętego Józefa a także modlitwą o zaprzestanie rozpowszechniania się epidemii.

 

 

 

MODLITWA O ZAPRZESTANIE ROZPOWSZECHNIANIA SIĘ

EPIDEMII KORONAWIRUSA

 

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie,

aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń

i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię.

Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym

i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.

Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny.

Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus,

inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.

Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał,

czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia,

ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia.

Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami,

prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.

 

Święty Sebastianie, módl się za nami

Święta Franciszko Rzymianko, módl się za nami

Święty Rochu, módl się za nami

Święta Rozalio, módl się za nami

Święty Karolu Boromeuszu, módl się za nami

 

Śpiew Suplikacji:

Święty Boże! Święty mocny! Święty nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami.

Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie.

Od nagłej i niespodziewanej śmierci, zachowaj nas Panie.

My grzeszni Ciebie Boga prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Rekolekcje wielkopostne, 8-10 marca 2020

 

 

 

Prowadzi:

ks. Marcin Wóźniak z Rygi

 

 

 

 

Niedziela, 8 marca 2020

  7.30 – Msza św. z nauką ogólną

  9.00 – Msza św. z nauką ogólną

10.30 – Msza św. z nauką ogólną w Zastawiu

12.00 – Msza św. z nauką dla dzieci

17.00 – Msza św. z nauką ogólną 

 

Poniedziałek, 9 marca 2020

  9.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych

10.30 – Msza św. z nauką dla SP kl. I-V

12.00 – Msza św. z nauką dla kl. VI-VIII

16.00 – Msza św. z nauką w Zastawiu

17.30 – Msza św. z nauką dla dorosłych

19.00 – Msza św. z nauką dla młodzieży uczącej się poza parafią i dorosłych 

 

Wtorek, 10 marca 2020

  8.30 – spowiedź

  9.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych

10.15 – spowiedź kl. IV-V

10.30 – Msza św. z nauką dla kl. I-V

11.30 – spowiedź kl. VI-VIII

12.00 – Msza św. z nauką dla kl. VI-VIII

15.45 – spowiedź w Zastawiu

16.00 – Msza św. z nauką w Zastawiu

17.00 – spowiedź

17.30 – Msza św. z nauką dla dorosłych

18.30 – spowiedź

19.00 – Msza św. z nauką dla młodzieży uczącej się poza parafią i dorosłych

galeria

Regulacje dotyczące dni pokuty

1. Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku, w Środę Popielcową oraz w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.

 

2. Wierni, którzy ukończyli 18 rok życia, aż do rozpoczęcia 60 roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową, w Wielki Piątek oraz w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.

 

3. Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy udzielonej przez biskupa lub proboszcza, od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę PopielcowąWielki Piątek oraz w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.

 

4. Szczególną odmianą postu jest post eucharystyczny, związany z przygotowaniem do przyjęcia Komunii św. Nakazuje on powstrzymanie się od pokarmów (z wyjątkiem wody i lekarstw) na godzinę przed Komunią św. Osoby chore nie muszą jednak zachowywać tej zasady.

Błogosławieństwo książeczek do nabożeństwa dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św., 16 lutego 2020

Już coraz bliżej czekające nas uroczystości pierwszej spowiedzi i Komunii św. Dzisiejsza niedziela była kolejnym etapem w przygotowaniach do tych wydarzeń. W czasie mszy św. o godz. 12.00 zostały pobłogosławione i rozdane książeczki do nabożeństwa. Modlitewniki mają być pomocą w przygotowaniu, w modlitwie, a przede wszyskim w codziennym kontakcie z Panem Bogiem.

galeria

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa, 2020

Katechezy dla narzeczonych chcących zawrzeć w najbliższym czasie sakrament małżeństwa rozpoczną się w naszej parafii w I niedzielę wielkiego postu czyli 1 marca po mszy św. o godz. 12.00 w sali w domu parafialnym. Dni skupienia dla narzeczonych odbywają się w jednym z wybranych miejsc i terminów (https://jabluszko.kuria.lublin.pl/dni-skupienia-dla-narzeczonych-w-2020-roku/ lub https://rodziny.kuria.lublin.pl/dni-skupienia-dla-narzeczonych-w-parafiach-lublina/).

Objawienie Pańskie - Trzech Króli, 6 stycznia 2020

Dzisiejsza uroczystość przypomina nam pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, a opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2,1-12). Nawiedziny Królów symbolizują pokłon pogańskiego świata, a także wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Pozostanie jednak tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy.
Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5,1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą.

Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do najstarszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).
W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: Christus mansionem benedicat.  Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.

W naszej wspólnocie parafialnej tego dnia po zakończonej sumie chętne dzieci wspólnie razem kolędowały. Zaś wieczorem gościliśmy zespół Malina Folk.

galeria

Jasełka naszych przedszkolaków - 5 stycznia 2020

W dzisiejszą niedzielę po mszy św. o godz. 12.00 przedszkolaki z naszego przedszkola wystawiły tradycyjne Jasełka. Sztuka została przygotowana przez dzieci pod kierunkiem p. Anny Trębickiej. Aktorom, p. Ani, rodzicom zaangażowanym w przygotowania gorąco dziękujemy.

galeria

Transmisja mszy św.

Dzisiaj jest

sobota,
05 grudnia 2020

(340. dzień roku)

Święta

Sobota,
Rok B, I
Dzień Powszedni

Czytania liturgiczne

Liturgia Godzin

Biblia

 do czytania