LITURGIA WIEKIEGO TYGODNIA

I NIEDZIELI ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

W PARAFII W MARKUSZOWIE

Okres Wielkiego Postu trwa do Wielkiego Czwartku. Od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne, które obejmuje Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego; w centrum obchodów jest Liturgia Wigilia Paschalna, sprawowana w nocy z soboty na niedzielę.

NIEDZIELA PALMOWA – 14 kwietnia

Msze św. o godz. 800, 930, 1045 – kaplica w Zastawiu, 1200 - rozpoczęcie mszy poświęceniem palm w kościołku i procesją z palmami do kościoła, 1700

1630 - Gorzkie Żale

Spowiedź przed wszystkimi mszami.

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA

WIELKI PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA o godz.715 i 1730

WIELKI CZWARTEK, PIĄTEK o godz. 1715-1800

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – 18 kwietnia

godz. 1800 Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia - „ciemnicy”

do godz. 2200 adoracja Najświętszego Sakramentu

WIELKI PIĄTEK – 19 kwietnia

W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii, a „rozmyślając nad Męką swojego Pana i Oblubieńca oraz adorując Krzyż, wspomina narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu i wstawia się do Boga za zbawienie całego świata”. Wielki Piątek jest dniem pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu.

godz. 1500 Rozpoczęcie nowenny do Bożego Miłosierdzia

godz. 1715 Droga krzyżowa

godz. 1800 Liturgia na cześć Męki Pańskiej po liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego w kościółku.

Przez całą noc adoracja Najświętszego Sakramentu

WIELKA SOBOTA – 20 kwietnia

Tego dnia Kościół trwa w ciszy, skupieniu i czuwaniu przy grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, w modlitwie i poście oczekuje Jego zmartwychwstania.

W tym dniu także nie sprawuje się mszy św.

godz. 800, 900, 1000, 1100, 1200- błogosławieństwo pokarmów

na wioskach od godz. 900

ks. Maciej:

Zabłocie - świetlica,

Góry Stara Wieś, Góry kol., Góry - szkoła,

Kol. Bronice - pałac,

Olszowiec – u p. Bartuzi,

Kaleń u p. Serewów,

Kaleń – remiza OSP,

ks. Ryszard:

Bobowiska - remiza,

Wólka Kątna - świetlica,

Zastawie - kaplica,

Łąkoć - remiza,

Barłogi,

Kłoda - szkoła,

Olempin.

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE

godz. 2000 (w sobotę) Liturgia Wigilii Paschalnej

Pascha – w języku hebrajskim oznacza przejście, a także uderzenie, gwałtowną interwencję, wskutek której rodzi się nowy porządek, nowa logika życia. Dla Izraelitów Pascha to pamiątka wyzwolenia z niewoli egipskiej i przejście przez Morze Czerwone do Ziemi Obiecanej. Jest zapowiedzią Paschy Chrystusa, nocy prawdziwego wyzwolenia, kiedy „Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani”. To co spełniło się w Chrystusie, staje się w nas podczas chrztu świętego – zanurzeni w śmierć Chrystusa przechodzimy do nowego życia w Nim. Wszyscy wierni odnowią swoje przyrzeczenia chrzcielne, dlatego każdy niech przyniesie świecę (koniecznie zabezpieczoną przed rozlewaniem wosku).

W Niedzielę Zmartwychwstania w ciągu dnia msze św. o g. 600 – procesja rezurekcyjna z kościółka do kościoła, 930, 1045 – kaplica w Zastawiu, 1200, 1700,

godz. 1645 Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nie ma mszy o godz. 800,

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY - 22 kwietnia