Rededykacja Cmentarza Żydowskiego w Markuszowie - 21.07.2016r.

21 lipca 2016 r. odbyła się uroczystość rededykacji Cmentarza Żydowskiego w Markuszowie. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Dan Oren z USA, który odnalazł tam macewę swojej prababci. Wraz ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi i dzięki pomocy gminy i różnych fundacji przeprowadzono prace polegające na uprzątnięciu cmentarza, wycięciu zarośli, krzewów i chwastów.

Na uroczystości oprócz parafian byli obecni przedstawiciele Ambasady USA w Warszawie, przyjechał Biskup Mieczysław Cisło, Przedstawiciel Biura Naczelnego Rabina Polski Yehoshua Ellis , Monika Krawczyk Dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Steven Reece Dyrektor Matzevah Foundation z USA, Teresa Klimowicz ze Stowarzyszenia Studnia Pamięci, goście z USA, Niemiec, Izraela a nawet z Japonii. Podczas uroczystości został odsłonięty pamiątkowy pomnik upamiętniający pochowanych tam Żydów. Całość zakończyła modlitwa nad wszystkimi ofiarami wojny z Markuszowa.

Podsumowaniem wydarzenia niech będą słowa wypowiedziane przez biskupa Mieczysława Cisło: Te miejsca należą do naszej wspólnej historii, kiedy na tej ziemi byliśmy współobywatelami i sąsiadami.

11 sierpnia 2020

Wtorek, XIX Tydzień zwykły