Menu

 

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
2939764

Statystyki

Flag Counter

Kościół parafialny

 

Kościół parafialny

 

Obecny kościół parafialny został wybudowany w miejsce starego, drewnianego, chylącego się ku upadkowi kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty. Przez ponad pół wieku kościół ten pełnił funkcję zboru kalwińskiego. Wyznający kalwinizm Andrzej Firlej dokonał około 1557r. zaboru kościoła i udostępnił go swym współwyznawcom. Dopiero po śmierci Andrzeja, jego bratanek Jan Firlej z Dąbrownicy, podskarbi koronny wraz ze współmałżonką Gertrudą z Bnia Opalińską, córką marszałka koronnego, po nawróceniu na wiarę katolicką zwrócili kościół katolikom. Uroczystej konsekracji dokonano 5 czerwca 1611r.

Kościół parafialny z czasem popadał w ruinę. Widząc fatalny stan dotychczasowego kościoła wizytator biskupi zachęcał ówczesnego proboszcza do rozpoczęcia starań o budowę nowej, murowanej świątyni. Ze względu na koszty sprawa nie była łatwa. Jednak dzięki materialnemu wsparciu Jana i Andrzeja Firlejów bp krakowski Andrzej Trzebicki zezwolił na budowę nowego kościoła i wydał akt erekcyjny w 1669r.

Najpierw wybudowano zakrystię, następnie bramę wejściową na cmentarz kościelny, na którym składano materiały budowlane. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył 12 czerwca 1676r. miejscowy proboszcz ks. Józef Nieradzki. W ciągu półtora roku wzniesiono część murów kościoła . Niestety śmierć ks. Nieradzkiego pod koniec 1678 na jakiś czas przerwała prace budowlane. Dzieło kontynuował kolejny proboszcz markuszowski ks. Stanisław Jastrzębski. Znaczną kwotę pieniędzy przeznaczył w testamencie wspomniany już ks. Nieradzki. Prace wykończeniowe przeprowadził w 1682 ks. Maciej Michał Tomicki. On też dzięki wsparciu rodu Firlejów wyposażył kościół - do dzisiejszego dnia istnieją monstrancja, taca, kielich.

Konsekracji kościoła dokonał 15 października 1690r. sufragan krakowski ks. biskup Stanisław Szembek, który nadał mu wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, św. Macieja Apostoła i św. Michał Archanioła.

Pod koniec XVIII w. przez ks. Józefa Zagórskiego została wybudowana plebania. Znajduje się ona po dzień dzisiejszy po południowej stronie kościoła parafialnego.

Jednym z kolejnych kolatorów kościoła był kasztelan kamieniecki i wojewoda lubelski, dziedzic markuszowski Kajetan Hryniewiecki. Następnie hrabia Rafał Tarnowski, a później hrabia Władysław Tarnowski.

23 września 1811 pożar Markuszowa zniszczył wieże, dach, chór z organami oraz dzwonnicę. Zniszczenia wkrótce naprawiono ale już w roku 1840 podczas wizytacji stwierdzono ubytki tynków zewnętrznych oraz zniszczenie dachu. Ówczesny proboszcz ks. Dobrzyński wzmocnił sklepienia ankrami, a zakrystię pokrył słomianym dachem. Jego następca ks. Wincenty Nowakowski w 1855r. przesłał do Rządu Gubernialnego Lubelskiego sprawozdanie o bardzo złym stanie kościoła i potrzebie kapitalnego remontu. Jego starania przyniosły skutek w 1860r., kiedy to zatwierdzono projekt naprawy świątyni. Pierwszy, częściowy remont przeprowadzono w 1682, prace kontynuowano w latach 1666 - 1868. Gruntowny remont został przeprowadzony dopiero w roku 1884. Ks. Wiktor Jezierski w 1919 dobudował od strony południowej kościoła drugą, większą zakrystię. W 1972 wymieniono drewnianą konstrukcję dwóch wież, dach pokryto nową blachą oraz odnowiono elewację zewnętrzną.

Kościół stanowi budowlę jednonawową w stylu baroku lubelskiego. Przy prezbiterium są dwie zakrystie, na frontonie dwie wieże, ołtarze drewniane. Ołtarz główny - to konstrukcja barokowa z rokokową dekoracją. W ołtarzu tym są obrazy: Matki Boskiej Częstochowskiej (1920), Trójcy Świętej, Świętej Rodziny (wiek XVIII) i Miłosierdzia Bożego (1981). Dwa ołtarze boczne stoją przy tęczy: po prawej stronie - z obrazem Komunii św. Stanisława Kostki, a po lewej - z obrazem św. Franciszka z Asyżu. W nawie po prawej stronie stoi następny ołtarz z obrazem św. Antoniego, zaś po lewej stronie nawy znajduje się ołtarz z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego. Ponadto w świątyni jest szereg zabytkowych obrazów i tablic nagrobkowych.

 

Stacje Drogi Krzyżowej

Aby obejrzeć stacje Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym św. Józefa w Markuszowie kliknij tu...

Ołtarze i ambona

Aby obejrzeć ołtarze i ambonę w kościele parafialnym św. Józefa w Markuszowie  kliknij tu...

Szopka bożonarodzeniowa 2011r.

Aby obejrzeć zdjęcia z budowy szopki bożonarodzeniowej kliknij tu...

Szopka bożonarodzeniowa 2014r.

Szopka bożonarodzeniowa 2014r.

Powrót

Szopka bożonarodzeniowa 2013r.

Szopka bożonarodzeniowa 2013r.

Powrót

Szopka bożonarodzeniowa 2012r.

Szopka bożonarodzeniowa 2012r.

Powrót

Szopka bożonarodzeniowa 2011r.

Szopka bożonarodzeniowa 2011r.

Powrót

Transmisja mszy św.

Dzisiaj jest

środa,
02 grudnia 2020

(337. dzień roku)

Święta

Środa,
Rok B, I
Dzień Powszedni

Czytania liturgiczne

Liturgia Godzin

Biblia

 do czytania