Chrzest

Chrzty odbywają się w niedziel (poza wielkim postem) podczas mszy św. o godz. 12.00.

W tygodniu poprzedzającym chrzest, czyli między wtorkiem a sobotą, rodzice dziecka powinni przybyć do kancelarii parafialnej celem spisania aktu chrztu. W celu spisania aktu wymagane są następujące dokumenty:

- odpis aktu urodzenia dziecka z USC,

- dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania),

- zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary (zaświadczenie dla rodziców chrzestnych).

I Komunia święta

I Komunia odbędzie się:

w kościele parafialnym w Markuszowie 27 i 28.06.2020r.

Potrzebne dokumenty:

- metryka chrztu dziecka.

Sakrament Bierzmowania będzie udzielony 4 lipca 2020.

Kandydaci do bierzmowania uczestniczą:

- w niedzielnej Mszy św.

- w nabożeństwach pierwszych piątków miesiąca

- spotkaniach formacyjnych

bieżące informacje dla kandydatów

- metryka chrztu;

- zaświadczenie dla świadków bierzmowania

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa w parafii św. Józefa w Markuszowie

Narzeczeni mają obowiązek zgłosić się do kancelarii parafialnej, celem spisania protokołu przedślubnego, najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu.

- dowody osobiste,

- aktualne świadectwo chrztu (data wystawienia nie wcześniej jak 6 miesięcy przed datą ślubu),

- świadectwo bierzmowania (jeżeli ten sakrament nie jest odnotowany na świadectwie chrztu),

- w przypadku wdowców akt zgonu poprzedniego małżonka,

- świadectwo religii z ostatniej klasy,

Ślub ważnie można zawierać tylko na terenie parafii narzeczonego lub narzeczonej. Do zawarcia ślubu poza uprawnioną parafią wymagana jest zgoda proboszcza parafii, w której zamieszkuje narzeczony lub narzeczona (tzw. licencja).

Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

- dwukrotną spowiedź (po zgłoszeniu na zapowiedzi oraz w ostatnim tygodniu przed ślubem),

- udział w naukach przedmałżeńskich (odbywają się dwa razy w roku w Adwencie i Wielkim Poście) rozpoczynają się w I niedzielę po mszy św. o godz. 12.00 w salce w domu parafialnym,

- trzy indywidualne spotkania w Poradni Rodzinnej,

- dzień skupienia dla narzeczonych w jednym z wybranych miejsc i terminów (https://jabluszko.kuria.lublin.pl/dni-skupienia-dla-narzeczonych-w-2020-roku/ lub https://rodziny.kuria.lublin.pl/dni-skupienia-dla-narzeczonych-w-parafiach-lublina/).

W tygodniu poprzedzającym ślub narzeczeni wraz z dwoma świadkami zgłaszają się do kancelarii parafialnej w celu spisania aktu ślubu.

Potrzebne dokumenty:

- zaświadczenie z USC (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno - prawne tzn. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny,

- zaświadczenie o wygłoszonym zapowiedziach (jeśli jedno z narzeczonych jest z innej parafii);

- świadkowie powinni posiadać dowód tożsamości.

Przygotowanie dekoracji kościoła, wykonywanie śpiewu oraz muzyki, a także filmowanie i robienie zdjęć podczas uroczystości ślubnej powinno być wcześniej uzgodnione z duszpasterzem. W związku z tym wartyo zapoznać się z dokumentami diecezjalnymi na ten temat:

a także

Niedziele i święta:

przed każdą mszą świętą oraz podczas mszy świętych. (730, 900, 1030 - Zastawie, 1200, 1700).

Dni powszednie:

15 minut przed mszą świętą. (715, 1645 - zima, 1745 - lato)

Pierwsze piątki miesiąca:

kościół w Markuszowie  715, 1630 - zima, 1730 - lato

Namaszczenie chorych

Sakrament namaszczenia chorych przewidziany jest dla ciężko chorych, zwłaszcza gdy choroba zagraża życiu lub gdy siły chorego, np. z powodu jego wieku, bardzo opadły. Kapłan modli się wraz z domownikami za chorego. Namaszcza jego czoło i ręce olejem świętym, wypowiadając przy tym słowa:

„Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen.

Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”.

Chory, który nie stracił przytomności, powinien też przyjąć sakrament pokuty i Komunię świętą (Wiatyk). Namaszczenie może być powtarzane przy każdym nawrocie ciężkiej choroby.

Pogrzeb

Obrzędy pogrzebowe zatwierdzone przez Stolicę Apostolską przewidują kilka form liturgii np.: Msza św. lub bez niej (w zależności od poziomu religijnego zmarłego i okoliczności jego śmierci), pogrzeb dziecka ochrzczonego lub nieochrzczonego.

Modlitwa, a zwłaszcza pełne uczestnictwo we Mszy św. pogrzebowej, przez przyjęcie Komunii św., jest najcenniejszym darem dla zmarłego.

Również po pogrzebie należy zmarłym zapewnić stałą pomoc modlitewną polecając ich Miłosierdziu Bożemu:

- Msza św. w 30 dzień po śmierci

- Msza św. w rocznicę śmierci

- Msza św. w innych terminach (np. w dzień imienin)

- „Wypominki” w listopadzie

Potrzebne dokumenty:

- odpis aktu zgonu z USC,

- karta zgonu,

- zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych, jeśli zgon nastąpił poza parafią

- informację o zmarłym, jeśli mieszkał na terenie innej parafii (wystawioną przez kapłana tam pracującego).

Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy świadomie i dobrowolnie zerwali łączność z Kościołem lub zmarli bez pokuty w gorszących okolicznościach, albo z pogardą dla wiary chrześcijańskiej lub Kościoła, uparcie odmawiając przyjęcia sakramentów.

niedziela,
12 lipca 2020